SatıcıAhmet GÜNTEKİN
  +90 (531) 368 2672
Sarilop incir fidanı
İlan 881 kişi tarafından 918 kez görüntülendi
  • İlan No:#20000105
  • Lokasyon: Ödemiş / İzmir
  • İlan Yayınlanma Tarihi: 21/11/2020
  • Teslim Tarihi:Hemen Teslim
  • Satış Tipi: Toptan
  • Miktarı:50000.0 Adet
  • Teslim Şekli:Elden
  • Satıcı Türü:Üretici
  • Adet Fiyatı:10.0 TL
  • Üretim Alanı (m2)00

         ÖZ GÜNTEKİN FİDANCILIK 

                   05313682672

Aydın İnciri

Sarılop inciri yörelere göre beyaz incir veya yemiş gibi isimlerle adlandırılır. Önceki orjinal lisanslı adı sarılop incir fidanı iken uzun süren çalışmalarla yeniden lisans alınarak Aydın inciri olarak adlandırılmıştır.

Ağaç Yapısı:

  Sarılop incir (aydın inciri) çeşidinin ağacı 7-8 m yükseklikte 8-9 m genişlikte seyrek dallı bir çeşittir. Taç önce dik daha sonra yayvan ve sonra olarak da sarkık dallıdır. Çok yumrulu bir gövdeye sahiptir. Beş parçalı derin dilimli olup büyük yaprakları vardır.

Meyve Yapısı:

 Birinci ürün (yellop) meyvelerinin o dönemde çiçek tozu olmadığı için döllenmeleri mümkün değildir ve meyveler dökülür. Nadiren birkaçı partenokarpik olarak meyve verir. Nem oranının %22-24, şeker oranının %50-55 civarındadır. Meyveler yuvarlak, basık şekilli 65-70 gr. ağırlığında olup meyve çapı 55-60 mm’dir. İlk olgunlaşma temmuz ayının sonu ağustos ayının başlarındadır. Eylül sonunda olgunlaşma tamamlanır. Taze hasatta meyve sapı ağaçta kalır. Kabuk sarı renktedir ve kolay soyulur. Çekirdek orta büyüklüktedir. Aydın incirinin meyve içi boşluğu yoktur. Ostiol açıklığı belirgindir. Meyveler çok tatlı, hissedilir hoş kokulu bir aramaya sahiptir.

Sarılop İncir Fidanı Dikim Alanları:

Bu çeşidin en çok yetiştirildiği il Aydın ili olup çevre illerde de  oldukça yaygındır. Bu çeşit taze tüketim amacıyla bahçe tesisi kurulumu ülkemizin kuru havaya sahip her yerinde yapılabilmektedir. Fakat  kurutmalık amacıyla dikim yapılabilmesi için aynı gün içinde hem karasal hemde denizsel iklim yapısının yaşanabildiği aydın ili iklim yapısına uygun bir alana dikiminin yapılması gerekmektedir.

Verimi:

Sarılop incir verimi oldukça yüksektir. Ayrıca sarılop incir çeşidinde kesinlikle periyodisite özelliği bulunmamaktadır ve bu sebepten her yıl düzenli verim alınabilmektedir.

Kuru İncir: 

Kuru incir sadece sarıloptan üretilebilmekte oluo meyvesinin rengi beyaza yakın sarı, küçük çekirdekli ve çok tatlıdır. İnce kabuklu olması kurutma teknolojisi ve kalite parametreleri açısından önemli bir avantaj olarak karşımıza çıkmaktadır.Dikim

Dikim Mesafesi:
Sarılop dikim aralığı genel olarak düz arazilerde 6×6 şeklinde yapılmaktadır. Fakat eğimli arazilerde 5×5 di @ ÖZ Güntekin Fidancılık